شمسي شمس در رشت متولد شد و در مدرسه پيك سعادت تحصيل نمود. او از سال 1327 خوانندگي را شروع كرد. ابتدا در برنامه هاي شير و خورشيد سرخ و بعد به نام ناشناس در راديو تهران مي خواند. وي همسر حبيب الهي بديعي بود و در زمان فيلمبرداري فيلم ولگرد با هم آشنا شدند. اين خواننده نزد ابوالحسن صبا و حسين ياحقي تعليم گرفت و از سال 1333 يا 1334 تا پايان سال 1336 در اركستر شماره ي شش راديو تهران كه رهبري آن را بديعي به عهده داشت مي خواند. برنامه هاي اين اركستر شب هاي جمعه از راديو پخش مي شد. از معروف ترين تصنيف هاي اين دوران تصنيف نرگس شيراز و دختر سنبل فروش مي باشد. او در سه فيلم سينمايي به نام هاي ولگرد به كارگرداني مهدي رييس فيروز، خورشيد مي درخشد به كارگرداني سردار ساكر و همه گناهكاريم به كارگرداني عزيز رفيعي بازي كرده است.

نام بانو شمس از يک طرف در رديف نام های معروف آن زمان چون روح انگيز، ملوک ضرابی و روحبخش می نشست در حالی که به لحاظ زمانی، يک نسل با آنها فاصله داشت و به لحاظ کار موسيقی هم در آن پايه قرار نداشت.

از طرف ديگر او همدوره دلکش، مرضيه و پروين بود و مانند يکی از آنها در دوره اول سينمای ايران نقش هايی ايفا کرد. در هر حال صدای دلنشين او در ترانه هايی چون نرگس شيراز که مرغ زيبا را به سخن و گل را به چمن باز می آورد، هنوز هم ورد زبان کسانی است که آن سال ها را به ياد دارند يا به موسيقی ايرانی عشق می ورزند.

شايد بتوان گفت که شعر برخی از شعرا و ترانه سرايان فارسی با صدای دلکش او بود که ماندگار شد. مانند همين نرگس شيراز که شاعر آن معينی کرمانشاهی است يا بعضی شعرهای کريم فکور و بيژن ترقی. با وجود آنکه در زبان فارسی ترانه های خوبی از بانو شمس به يادگار مانده اما او بيشتر به خواننده تصنيف ها و ترانه های گيلکی شهرت داشت. ترانه هايی که او با خواننده ديگر هم ديار خود شاپور جفرودی اجرا کرده از شهرت و محبوبيت بيشتری برخوردار است.

بانو شمس معروف ترين ترانه اش را درباره شيراز خواند، اما خود اهل شمال ايران بود. شمسی شمس   در مرداد ماه 1385 در آمريکا، در خلوت و تنهايی زندگي را وداع گفت.

 

نوشته شده توسط من و داداش در یکشنبه ۷ آذر۱۳۸۹ ساعت ۱۸:۳ بعد از ظهر | لینک ثابت |